Hutbe kuralları nelerdir?
Bir cenaze Türkiye'ye yaklaşık 2000 Euro'ya gönderiliyor. Yani 7646 üyenin hepsi Almanya'da ölmüş olsa, bunun masrafı 15 milyon 292 bin Euro yapıyor ve en az 6 milyon Euro diyanete kalıyor. Üyelerden her yıl otomatik olarak para kesildiği için, her bir yılda ortalama 21 milyon Euro, diyanetin kasasına giriyor.Yurt Dışından Cenaze Kaç Günde Gelir Yurt dışından cenazenin Türkiye'ye gelmesiyle ilgili net bir gün sayısı yoktur. Ancak sağlık kuruluşuna yaptığı ölüm bildiriminden sonra sağlık kuruluşu, en geç 10 gün içinde Nüfus Müdürlüğü'ne ölüm bildirimi yapar.Üye Aidatı

Yıllık aidat 65 € dur.18 – 30 yaş arası kayıt ücreti yoktur. 31 -55 yaş arasında kayıt ücreti 55 €'dur.55 yaş üzeri müracaatlarda; yaşa göre her fazla yıl için bir defaya mahsus olmak üzere 55€ kayıt ücreti talep edilir.

Ditib Cenaze Fonu nasil yapilir : Adım Adım Üyeliğe

  1. Başvuru Formu. DİTİB camilerinden kayıt formu alınır.
  2. Form doldurulur. Formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  3. Banka Havalesi. Gerekli Ücret Bankadan havale edilir.
  4. Posta. Gerekli evraklar adresimize postalanır.
  5. Üyelik. 90 gün içinde üye kartı adresinize gönderilir.

Uçakla cenaze nakli ücretli mi

"Alo 188" Cenaze Merkezi, kent dışına nakil hizmetlerinin yanı sıra ölüm raporunun alınmasından, dini vecibelerin yerine getirilmesine kadar tüm hizmetleri ücretsiz gerçekleştiriyor.

Şehirlerarası cenaze nakli nasıl yapılır : Şehir dışına nakil edilecek cenazeler için;

Ölüm Belgesi ile cenazenin bulunduğu yere en yakın şefliğimize başvuru yapılır ve cenaze istenilen yere ÜCRETSİZ olarak nakledilir.

Sela okunup, millet duysun, ölünün cemaati çok olsun diye özen gösterilir. Cenaze toprağa öğleden önce teslim edilir, öğle namazı cenazenin üstüne gelir. Sabah ile öğlen arasında ölen, öğle namazına yetiştirilmeye çalışılır; yetişmezse ikindi namazında kaldırılır. Akşam namazında cenaze kaldırılmaz.

Toprağın kalitesi ve defin işleminin türüne göre mezarlıkların kullanım süreleri farklılıklar göstermektedir. Ayrıca Almanya'da mezarlar belirli bir süreliğine kiralanmaktadır.

Fon yönetim ücreti nasıl hesaplanır

Yıllık %x oranında belirlenen yönetim ücreti her gün toplam fon varlığından %x/365 oranında kesiliyor ve bu kesinti yapıldıktan sonra fiyat oluşuyor.50 yaşına kadar kayıt ücreti 50 Euro'dur. 50 yaşından sonra yaş gruplarına göre kayıt ücretleri değişmektedir. Buna göre: 51-55 yaş arası 250 Euro 61-65 yaş arası 750 Euro 66-70 yaş arası 1000 Euro Kayıt ücreti Fonumuzun banka hesabına yatırılmalıdır.Şehir dışı cenaze nakil hizmetleri kapsamında ölüm belgesi ile ilgili müracaatların yapılması gerekmektedir. Cenazenin taşınması sırasında en yakın şefliklere başvurulduğu zaman ücretsiz olarak hizmetlerden faydalanılması söz konusudur. Elbette bu durum hizmet alınacak ilin belediyesine göre değişkenlik göstermektedir.

Risksiz olarak kabul edilen ülkelerden gelen cenazeler “kargo” olarak değerlendirilir ve bu cenazeler için Türkiye'ye girişte herhangi bir işlem yapılmaz. Risksiz ülkelerde bulaşıcı hastalık nedeniyle ölen kişilerin defin işlemleri ise yetkili sağlık birimleri tarafından değerlendirilmeye alınır.

Öğle namazından önce cenaze gömülür mü : Cenaze toprağa öğleden önce teslim edilir, öğle namazı cenazenin üstüne gelir. Sabah ile öğlen arasında ölen, öğle namazına yetiştirilmeye çalışılır; yetişmezse ikindi namazında kaldırılır.

Cenazenin ağır olması ne anlama gelir : Ceset yumuşaksa onun ardından ölümlerin devam edeceğine, • Ceset ağırsa ölenin çok günahının olduğuna, hafifse az günahı olduğuna, • Cesedin rengi siyahsa günahının çok olduğuna inanılmaktadır.

Almanya’da Müslüman mezarlığı var mı

Tarihte Almanya'da Müslüman mezarlığı 1941 yılında Hamburg Ohlsdorfer kabristanında inşa edilmiş. 148 mezarı bulunan bu mezarlık alanı İran Başkonsolosluğuna aitti. Bu mezarlık alanlarının sayısı göçlerle birlikte ülke çapında gitgide arttı. Günümüzde tüm büyük şehirlerde Müslüman mezarlıkları mevcuttur.

Defnedilen kişinin kesinlikle yakını olmaması durumunda; 5 yıl içinde mezar tapusu devlet tarafından kontrol edilmektedir.Kariyer.net kullanıcılarının anket doldurarak paylaştığı maaş verilerine göre, Fon Yöneticisi maaşı aylık ortalama 49.200 TL seviyesindedir. Paylaşılan en düşük Fon Yöneticisi maaşı 39.400 TL iken, en yüksek ise 73.200 TL'dir. Gösterilen maaş verileri, aylık net maaşlardır.

Fonlarda gelir vergisi var mı : Yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde stopaj oranı “0'' olarak uygulanmaktadır ancak fon gelirleri kurumlar vergisi kapsamında beyan edilir ve kurumlar vergisine tabidir.